27 mars - 28 mars
| |
Växjö
| |
Ca. 60 min

Lucky Nose lab

Rafflande stöldkuppsdrama går ingenting som någon tänkt sig.

I detta rafflande stöldkuppsdrama går ingenting som någon tänkt sig. När tjuvligan Army Diamonds försöker råna ett diamantvalv hamnar de av misstag i ett laboratorium som utvecklar ett mirakelmedel för hårborttagning – ”Lucky Nose”. Forskarna misstar tjuvligan för en väntad kommitté av experter som kommit för att hjälpa dem, och Army Diamonds tvingas spela med när de upptäcker att det finns poliser i närheten som är på jakt efter dem. Intrigen tätnar när det visar sig att ”mirakelmedlet” i själva verket är en täckmantel för ett experiment med långt illvilligare syften.

LÄNK – en bro mellan ungdomar och teatervärlden

I samarbete med Riksteatern arrangeras Länk detta år i våra lokaler i Växjö!

Länk är ett nationellt projekt initierat av Riksteatern med målet att bygga en bro mellan teaterintresserade ungdomar och den professionella teatervärlden. Inför projektet tar Riksteatern varje år fram ett antal nyskrivna pjäser för unga ensembler att välja mellan. Hundratals ungdomar från gymnasieskolor, kulturskolor och amatörteatergrupper runt om i Sverige får repetera, bygga scenografi, sy kostymer och förbereda sig inför sina premiärer.

I vår region har fyra av dessa pjäser valts ut och kommer att spelas i Växjö hos oss på Regionteatern. Festivalen blir en mötesplats där unga teaterintresserade får möjlighet att visa sina arbeten, inspireras av varandra och möta den professionella teatervärlden på nära håll.

Föreställningar & biljetter

  • Fredag 27 mars 2026

    Regionteatern, Växjö | 19:00 | Ca. 60 min

  • Lördag 28 mars 2026

    Regionteatern, Växjö | 19:00 | Ca. 60 min

Av
Elsa Berggren