En vecka till premiär

I krig och kärlek

17 september - 4 december | Karlshamn, Växjö | 1 tim och 50 min

Den 17 september har Regionteaterns föreställning I krig och kärlek äntligen premiär! I krig och kärlek beger vi oss bakåt i tiden för att möta frågor som än idag känns hyperaktuella.

Den 17 september har Regionteaterns föreställning I krig och kärlek äntligen premiär! I krig och kärlek beger vi oss bakåt i tiden för att möta frågor som än idag känns hyperaktuella. Föreställningen bygger på bearbetningar av antika grekiska dramer där klassiska texter av bland annat Euripides och Aristofanes blandas med grekisk mytologi för att ge publiken både tragedi och humor.

Regissörens ord om I krig och kärlek:

De mytologiska berättelserna i de grekiska tragedierna är långt ifrån och samtidigt nära vår tid. Historier om högmod och fall, om överdåd och fattigdom, om krigsförklaringar och fredshandlingar, om vilka som blir vinnare och vilka som offras klingar bekant idag.

Krigets historia skildras ofta av och om män. I den här föreställningen lyfts kvinnornas erfarenheter av kriget fram och det är genom deras röster publiken får följa berättelsen. Välbekanta teman men ur ett nytt perspektiv.

Fyra skådespelerskor gestaltar bearbetade klassiska texter av bland annat Euripides och Aristofanes där tragedi och humor blandas. Ur komedin blixtrar smärtpunkter till, skrattet öppnar vägar ut ur tragedins mörker och kanske till och med kan erbjuda tröst.

– Anna Pettersson, regissör

Skaffa din biljett

I krig och kärlek spelar 17/9 – 4/12 2026 och biljettförsäljningen är öppen. Skaffa dina biljetter här.

I rollerna ser vi Saskia Husberg, Sannamari Patjas, Elin Rusk och Martina Alriksson (praktikant från HSM i Göteborg).