Viktor Fröjd, dansare och koreograf, håller workshop. Klassen är öppen för alla från 12 år, proffs som nybörjare, med eller utan housevana. I denna workshop lägger Viktor Fröjd fokus på att hitta upplevelsen i dansen. Med housemusik, gung, rytmik och polorytmik tar vi oss igenom olika tillstånd, drills och footwork. Viktor lär ut några grundsteg som används i olika övningar och kortare koreografier.
House är en musik- och dansstil som utvecklades på Chicagos och New Yorks klubbar under 1980-talet. Musiken har sin grund i disco och har utvecklats till dagens housemusik genom DJ-ing, trummaskiner och syntar.
Dansen är i sin grund social och vilar på improvisation med influenser från flertalet dansstilar så som stepp, salsa och afrikanska danser. Vad som kännetecknar housedansen är det snabba fotarbetet, de smidiga golvrörelserna och gunget i överkroppen. Men framför allt handlar det om att hitta sitt eget sätt att dansa.
Läs mer om Viktor Fröjds föreställning Festen här: Festen
Koreografen och danskonstnären Viktor Fröjd är utbildad vid streetdance-utbildningen på Åsa folkhögskola och har en kandidat i danspedagogik med inriktning street från dåvarande DOCH – Dans och cirkushögskolan i Stockholm. Med sin bas i Malmö arbetar han i både stora och intima format, ofta med interaktiva upplevelser för publiken.
Nästa tillfälle: 13 maj, 2025, Ringsberg, Växjö