Dans för Parkinson

Rörelse, rytm, musik, gemenskap & glädje


Dans för dig med Parkinson finns redan på många ställen i Sverige och vi fortsätter med de uppskattade dansgrupperna både i Kronoberg och Blekinge.

Dansträningen består av rörelse, rytm, musik, gemenskap och glädje. Genom dansens fysiska och kognitiva aktivitet kopplas hjärna och kropp samman och detta leder till förbättrade motoriska funktioner, vilket är värdefullt för personer med Parkinson. Dans har även en positiv psykosocial påverkan. Den sociala interaktionen i dansen, med delaktighet och gemenskap i gruppen, är en viktig del.

I Dans för Parkinson tränas balans, koordination och musklernas förmåga. Muskulaturen, som tränas mycket effektivt genom dans jämfört med andra träningsformer, är viktig för många funktioner i kroppen, som till exempel balans, blodtryck och metabolism. Tack vare bättre balans, ökad steglängd och muskelstyrka minskar exempelvis fallrisken.


Våra pedagoger

Växjös dansledare är Anna Eklund & Lisa Vareman

Karlshamns dansledare är Tiiu Kokkonen och Jennifer Darrell


Växjö

Kursstart 24 januari 2025
10 tillfällen

Var: Norrtullskolan
Tid: 14:00-15:15
Ledare: Anna Eklund och Lisa Vareman

Datum:

24/1
14/2
28/2
7/3
21/3
28/3
4/4
11/4
25/4
9/5

Karlshamn

Kursstart 17 februari 2025
11 tillfällen

Var: Lokstallarna
Tid: 14:00-15:15
Ledare: Tiiu Kokkonen och Jennifer Darrell

Datum:

Måndag 17/2
Måndag 24/2
Måndag 3/3
Måndag 10/3
Måndag 17/3
Måndag 24/3
Måndag 31/3
Måndag 7/4
Måndag 14/4
Måndag 28/4
Tisdag 29/4 extra avslutning Dansens Dag

Vill du hoppa på kursen efter kursstart? Kontakta anna.eklund@regionteatern.se